تبلیغات
کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز - افتتاح کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی

کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز

افتتاح کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی
با حضور جمعی از مسئولان استان خوزستان؛

كتابخانه عمومی «حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر موسوی» اهواز افتتاح شد.كتابخانه عمومی حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر موسوی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در شهرستان اهواز افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره كل كتابخانه های عمومی خوزستان، آیین افتتاح كتابخانه عمومی حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر موسوی با حضور حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز، نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام والمسلمین دكتر سید احمد موسوی، فرماندار اهواز و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

این كتابخانه به متراژ 500 متر مربع در مركز فرهنگی آموزشی امام جعفر صادق (ص) واقع در كوی سید خلف جنب نمایشگاه بین الملل اهواز ایجاد شده است.

كتابخانه حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر موسوی از سوی فرزند ایشان حجت الاسلام والمسلمین دكتر سید احمد موسوی به مدت 30 سال به صورت حق انتفاع به نهاد كتابخانه های عمومی واگذار شده است و نهاد كتابخانه های عمومی خوزستان نیز كار تجهیز این كتابخانه را انجام داد.
در این مراسم مدیر كل كتابخانه های عمومی خوزستان گفت: در حالی كه بسیاری از دستگاه های اجرایی همچنان در تعطیلات نوروزی به سر می برند نهاد كتابخانه های خوزستان كلنگ یك كتابخانه را در روستای گوریه شوشتر زده است و همچنین سه كتابخانه مشاركتی نیز در بین تعطیلات اضافه شده است.

وی ادامه داد: فردا كلنگ كتابخانه ای در شادگان زده می شود و همچنین افتتاح كتابخانه روستای شریعتی  سیدعباس در دشت آزادگان را در روز ولادت حضرت فاطمه (س) خواهیم داشت.

مدیر كل نهاد كتابخانه های خوزستان خاطر نشان كرد: با وجودی كه اعتبارات دولتی در دو سال گذشته كاهش یافته است اما كتابخانه های خوزستان رشد چشمگیری یافته كه به دلیل كمك خیران است از جمله كتابخانه حجت الاسلام سید جعفر موسوی كه توسط فرزند ایشان به مدت 30 سال در اختیار نهاد كتابخانه های خوزستان قرار گرفت.

وی اضافه كرد: با توجه به فقدان كتابخانه در كوی سیدخلف و جمعیت بالای این منطقه، افتتاح كتابخانه حجت الاسلام سید جعفر موسوی می تواند در ارتقا فرهنگ مطالعه مفید و موثر واقع شود.

منصوری عنوان كرد: این كتابخانه با زیر بنای 500 متر مربع و دارای بخش خواهران و برادران به صورت مجزا و بخش های مرجع و پژوهش است و هم اینك هشت هزار نسخه كتاب در این كتابخانه قرار دارد.

وی با بیان اینكه كتابخانه های خوزستان به 211 باب افزایش یافته است تصریح كرد: ظرف مدت دو سال 58 كتابخانه به ظرفیت كتابخانه های خوزستان اضافه شده است و خوزستان از نظر میزان رشد تعداد كتابخانه در فروردین امسال در مقایسه با فروردین سال 91 رشد 38 درصدی داشته است.

مدیر كل نهاد كتابخانه های خوزستان در این خصوص اضافه كرد: این در حالی است كه رشد كتابخانه ها در كشور برابر با 12 درصد بوده است یعنی خوزستان سه برابر كشور رشد داشته است.

وی اظهار كرد: خوزستان از نظر زیر بنای كتابخانه های در فرودین سال جاری در مقایسه با دو سال گذشته 30 درصد رشد داشته در حالی كه كشور رشدی  7 درصدی داشته است یعنی خوزستان چهار برابر كشور در زمینه زیر بنای كتابخانه رشد داشته است.

منصوری با بیان اینكه 146 نفر كارشناس و كارشناس ارشد بومی در دو سال گذشته در نهاد كتابخانه های خوزستان استخدام شده اند اذعان كرد: 38 درصد كل نیروهای نهاد كتابخانه های خوزستان در دو سال گذشته استخدام شده اند.

وی خاطر نشان كرد: تعدا اعضای كتابخانه های خوزستان در دو سال گذشته 11 درصد افزایش یافته در حالی كه در كشور كاهش سه درصدی داشته است و همچنین نسخ كتاب در سال جاری نسبت به سال فروردین 91 به میزان 48  درصد رشد داشته و این رشد در كشور كمتر از خوزستان و 28 درصد است.

آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نیز در این مراسم اظهار كرد: كتابخانه‌ها برای پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش بسیار مهمی دارند و یكی از اركان تحقق شعار امسال یعنی اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی هستند.

وی ادامه داد: كتابخانه‌ها باید برای ارتقای فرهنگ عمومی بیش از پیش فعالیت داشته باشند و ارزش‌های دینی و انقلابی را در بین مردم به ویژه در بین نوجوانان و جوانان رواج دهند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان به پیشرفت چشمگیر ساخت كتابخانه در خوزستان اشاره كرد و گفت: پیشرفت در این رابطه قابل قیاس با موارد دیگر نیست و ای كاش در حوزه های دیگر هم چنین پیشرفت هایی داشتیم.

وی ضمن تقدیر از خدمات مدیر كل نهاد كتابخانه های خوزستان خاطر نشان كرد: كمبود كتابخانه در سطح استان باعث شده است جایگاه خوزستان از نظر تحصیلی ضعیف باشد زیرا وجود كتابخانه زمینه را برای مطالعه و پژوهش دانش آموزان و دانشجویان در یك فضای آرام و با كتاب های فراوان فراهم می كند.

آیت الله جزایری با اشاره به اینكه فرهنگ كتابخوانی را با افتتاح در مناطق حاشیه و محروم جا بیندازیم تصریح كرد: كتاب همواره در طول تاریخ نقش مهم و تاثیر گزاری در انتقال مفاهیم تاثیرگذار داشته و رشد فرهنگی بدون توجه به كتاب و كتابخانه ها امكانپذیر نخواهد بود.

در ادامه مراسم افتتاح عبدالعزیز فدعمی گفت: یكی از شاخص های ارزیابی و توسعه فرهنگ در هر كشوری مطالعه و علاقه مندی به كتاب است و افتتاح كتابخانه در زندگی و فرهنگ هر كشور همچنین پیشرفت های علمی تاثیرگذار است.

وی با بیان اینكه انقلاب ما انقلاب فرهنگی بوده است ادامه داد: ما در زمان انقلاب پیشرفت های فرهنگی بسیاری داشته ایم كه از جمله آن ها اهمیتی است كه مقام معظم رهبری و مسئولان به امر كتابخوانی داده اند و در فرمایشات ایشان شاهد بودیم كه به طور مستمر تاكید داشتند كه باید اهل مطالعه بود.

فرماندار اهواز با اشاره به اینكه طی سه سال اخیر پیشرفت های بسیار خوبی در جهت افزایش فعالیت های فرهنگی و گسترش كتابخانه در خوزستان انجام شده است اذعان كرد: تعداد كتابخانه های اهواز از 12باب در سال 89 هم اینك به 35 باب افزایش یافته است.

وی با تاكید بر اینكه ایجاد كتابخانه در منطقه محروم سید خلف در جهت توسعه و اشاعه فرهنگ مطالعه تاثیر گذار است تصریح كرد:  در سه سال اخیر تعداد كتابخانه های اهواز 75 درصد رشد داشته و بیش از 30درصد به فضای كتابخانه ای این شهرستان اضافه شد.

فدعمی خاطر نشان كرد:  آمار كتاب های موجود در كتابخانه ها در سه سال اخیر هم 5.82 درصد رشد داشته است كه به نشان دهنده همت مدیر كتابخانه های خوزستان و اهواز است.

وی عنوان كرد: 5.27 درصد از جمعیت استان در اهواز واقع شده است درحالی كه 17 درصد كتابخانه های استان در اهواز قرار دارد بنابراین باید تلاش بیشتری در جهت افزایش كتابخانه از طریق كمك شركت نفت، شركت فولاد، ملی حفاری و خیران داشته باشیم.

فرماندار اهواز اضافه كرد: در افق 1401 باید به سرانه هشت هزار متر فضا برای یكصد نفر دست یابیم كه در حال حاضر فاصله زیادی تا رسیدن به این وضعیت داریم.


[ سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 ] [ 09:13 ق.ظ ] [ پورموسوی ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه