تبلیغات
کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز - معرفی کتاب: من او را دوست داشتم از آنا گاوالدا

کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز

معرفی کتاب: من او را دوست داشتم از آنا گاوالدامن او را دوست داشتم

 

آنا گاوالدا

الهام دارچینیان 

انتشارات قطره


آناگاوالدا نویسنده ی موفق فرانسوی است، که از همان دوران کودکی اش شاهد فرسایش عشق در روابط زناشویی بوده است. دخترک نوجوانی بود که والدینش از یکدیگر جدا شدند. در نوجوانی کار می کرد کارهایی از قبیل پیشخدمتی، فروشندگی،بازاریابی آزانس املاک،صندقداری و گل آرایی . و همان جا بود که آموخت: ((زندگی را آموختم.دسته گل های کوچک برای همسران و دسته گل های بزرگ برای معشوقه ها...)).

در 22 سالگی با یک دامپزشک فرانسوی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند بنام لوئیس و فیلیسیته است. آنا پس از مدتی از همسرش جدا می شود و کارش را که گاهی آموزگاری و گاهی در مرکز اسناد بود رها و تمام زندگی اش را وقف ادبیات می کند.

کتاب اول او (( دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد )) مجموعه داستانی است که بلافاصله پس از انتشار به موفقیت بزرگی در دنیای ادبیات دست یافت. داستان های این کتاب از تجربیات کوچک و روزمره ی زندگی او سرچشمه گرفته است.  یکی از خصوصیات بارز سبک نوشته های آنا گاوالدا در این است که بسیار روان، ساده و گفتاری می نویسد .در هر داستان ، عشق همچون زندگی موضوع و محور اساسی است. عشقی که اسرار آمیز و صدمه زننده است.

دومین اثر آنا گاوالدا (( من او را دوست داشتم)) یک داستان بلند است. موضوع داستان بسیار متفاوت و به حق تحسین برانگیز است. چنین داستانی از زبان یک نویسنده ی زن می تواند در دنیای ادبیات داستانی بی مانند و خارق العاده  باشد.  داستان گفتگویی طولانی میان زنی جوان و پدرشوهرش است. شوهر زن بتازگی ترکش کرده و پدر شوهر به منظور دلجویی ، ماجرای عشق جوانی اش را برای او شرح می دهد. برایش می گوید که چگونه عشق بزرگش را به دلیل اشتباهاتش از دست داده است. آنا گاوالدا با توانایی عظیمش در درک احساسات دیگران ، در این داستان  اشتیاق مرد متاهل را به یک زن جوان به تصویر می کشد. کندو کاوی بسیار متفاوت و چالش برانگیز . سردرگمی مردی که به خانواده اش تعهد دارد و از طرفی عاشق است. عاشق زنی غیر از همسر خود.  این کندو کاو تا جایی ادامه می یابد که مخاطب در جاهایی از داستان حق را به مرد می دهد. در سراسر داستان این قضاوت ادامه پیدا می کند(( او باید به دنبال عشقش برود)).  و این باور در جمله ی آخر کتاب قوت می گیرد. آنجا که مرد از دخترکش می گوید و از رفتار سردی که با او داشته. و اینطور نتیجه می گیرد: (( فرزندانم به یک پدر شاد بیشتر از یک پدر افسرده اما متعهد به همسر، نیاز داشتند.))

 در این میان علاوه بر پدر،  این کودکان هستند که آسیب دیده اند و از پدری شاد و سرزنده محروم شده اند.

آثار آنا گاولدا ، توانایی تحسین برانگیز او را -  در درک احساسات دیگران ،  بخصوص مردان-  به خوبی به  مخاطب انتقال می دهد.

قسمت های زیبایی از کتاب

باید یک بار به خاطر همه چیز گریه کرد . آن قدر که اشک ها خشک شوند ، باید این تن اندوهگین را چلاند و بعد دفتر زندگی را ورق زد . به چیز دیگری فکر کرد . باید پاها را حرکت داد و همه چیز را از نو شروع کرد .

آدمی همیشه از غم و اندوه کسانی می گوید که می مانند ، اما تا به حال درباره آنان که می روند فکر کرده ای ؟

ترجیح می دهم تو امروز خیلی رنج بکشی تا این که همه عمرت ، همیشه کمی رنج بکشی.


[ یکشنبه 20 مهر 1393 ] [ 11:49 ق.ظ ] [ پورموسوی ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه