تبلیغات
کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز - سرپرست اداره کل در نشست خبری خواستار شد؛ رسانه‌ها به ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی کمک کنند.

کتابخانه عمومی سید جعفر موسوی اهواز

سرپرست اداره کل در نشست خبری خواستار شد؛ رسانه‌ها به ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی کمک کنند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، منصور کوهی‌رستمی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، در این نشست اظهار کرد: کتاب‌داران و کتابخانه‌های عمومی از لحاظ وظیفه شبیه به رسانه‌ها عمل می‌کنند چون هر دو رفتارهای اجتماعی را به سوی الگوهای قابل قبول در جامعه هدایت می‌کنند.

 وی با بیان این که اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در حوزه مسایل اجتماعی بر کسی پوشیده نیست گفت: از کتابخوانی در سخنان بزرگان ما به عنوان یک سنت حسنه یاد شده و همواره بر آن نیز تاکید شده است چراکه کتاب و کتاب‌خوانی می‌تواند نقش‌های بسیار مهمی را در جامعه ایفا کند.

 او با اشاره به دغدغه‌های رهبری در زمینه کتاب‌خوانی در کشور توضیح داد: متاسفانه فرهنگ کتابخوانی در کشور ما آن چنان که باید رواج پیدا نکرده است و همین وظیفه رسانه‌ها را سنگین‌تر می‌کند. رسانه‌ها باید به کمک ما بیایند تا این حرکت فرهنگی را در جامعه پیاده کنیم.


 کوهی‌رستمی خاطرنشان کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی همیشه در تمدن ما ایرانیان وجود داشته است و دانشمندان و علمای بزرگ ما همیشه کتابخانه‌های بزرگی داشته‌اند.

 او با اشاره به این که فرهنگ کتابخوانی می‌تواند مشکلات حوزه فرهنگی کشور را برطرف کند گفت: یکی از راهکارهای کمک به کتاب‌خوانی ایجاد کتابخانه‌های عمومی و ارایه خدمات علمی و آموزشی از این طریق به مردم است.

 سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان تاکید کرد: ما باید بتوانیم چرخه کتاب‌خوانی را در کشور توسعه دهیم. این چرخه از بستر خانواده آغاز می‌شود و سپس به مدارس و دانشگاه  و بعد به جامعه می‌آید.

 وی توضیح داد: ما برای ارتقای کتاب و کتاب‌خوانی چهار شاخص تعداد کتابخانه، زیربنا، عضو و کتاب را در نظر گرفته‌ایم که طبق سند ایران 1404 باید آن‌ها را ارتقا دهیم.

 او اظهار داشت: استان خوزستان طبق تقسیم‌بندی‌های کشوری در زمینه شاخص‌های کتاب‌خوانی به عنوان گروه «ب» محسوب می‌شود. گروه «ب» شامل استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، خوزستان و فارس است.

 سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان ادامه داد: از لحاظ شاخص کتابخانه 220 باب کتابخانه در استان موجود است و ما به ازای هر 20565 نفر یک کتابخانه عمومی داریم و جایگاه ما در گروه «ب» دوم است.

 کوهی‌رستمی ادامه داد: در شاخص زیربنا و فضای کتابخانه‌ای در حال حاضر 95 هزار و 705 مترمربع فضای کتابخانه‌ای داریم. یعنی به ازای هر 100 نفر خوزستانی 08/2 متر زیربنا داریم و جایگاه ما در گروه «ب» دوم است.

 وی همچنین با اشاره به شاخص کتاب گفت: در حال حاضر در 220 کتابخانه عمومی 2 میلیون و 398 هزار و 480 جلد کتاب داریم که به ازای هر 100 نفر خوزستانی 52 جلد کتاب داریم و  جایگاه ما در گروه «ب» سوم است.

 او با بیان این که شاخص عضو یکی از چالش‌های اصلی کتاب و کتابخوانی در کشور است گفت: در کشور در مجموع 39/3 درصد مردم عضو کتابخانه هستند. این درصد خیلی پایین است و در ایران 1404 باید به 35 درصد برسد.

 وی خاطرنشان کرد: در استان خوزستان 194 هزار و 705 نفر عضو کتابخانه هستند که می‌توان گفت 25/4 درصد خوزستانی‌ها عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و از نظر سرانه عضو ما جایگاه اول را در گروه «ب» داریم.

 سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان توضیح داد: وجود همین شاخص‌ها نهاد کتابخانه‌های عمومی را به یکی از دستگاه‌های بزرگ در استان تبدیل کرده است و در حال حاضر 400 نفر نیرو در 220 کتابخانه عمومی استان در حال فعالیت هستند.

او همچنین با اشاره به موضوع اعتبارات تملک دارایی یادآوری کرد: در سال گذشته 38 میلیارد و 614 میلیون ریال اعتبار مصوب داشتیم که با رویکرد خوب دولت و استانداری 18 میلیارد و 582 میلیون ریال آن تخصیص پیدا کرد.

 

وی اضافه کرد: بر اساس اعتبارات سال 92 و سال 93 اعتبارات ما در سال 92، 80 میلیارد و 632 میلیون ریال بود که 41 میلیارد و 950 میلیون ریال آن تخصیص پیدا کرد. همچنین بر طبق اعتبارات سال 93 برای پنج باب کتابخانه اعتبار گرفته‌ایم که در آینده نزدیک کلنگ‌زنی آن‌ها را در برنامه خواهیم داشت.

 وی به حضور خیرین در بحث کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و گفت: همیشه نقش خیرین در بحث وقف کتاب و کتاب‌خوانی بسیار پررنگ بوده است. ما باید تلاش کنیم حضور خیرین را در حوزه کتاب‌خوانی گسترش دهیم. خیرین در سال گذشته هفت باب کتابخانه را به ما اهدا کردند که تجهیز شد و 13 قطعه زمین نیز وقف کردند که در آینده تبدیل به کتابخانه خواهند شد.

 کوهی‌رستمی  ادامه داد: در آینده نزدیک انجمن خیرین کتابخانه‌ساز را راه‌اندازی می‌کنیم تا بتوانیم از پتانسیل آن‌ها در راستای فرهنگ کتاب‌خوانی استفاده کنیم.

 وی خاطرنشان کرد: نهاد کتابخانه‌ها یک نهاد غیردولتی است و از لحاظ ساختار زیر نظر رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی (استاندار) قرار دارد. از سال 93 تاکنون 140 جلسه انجمن در سطح استان برگزار شده که 1120 مصوبه داشته است و امیدواریم با اجرایی شدن این مصوبات کمک زیادی به رشد کتاب‌خوانی در استان شود.

 او ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که ما باید به آن ورود جدی‌تری داشته باشیم فضای مجازی است. تاکنون 130 کتابخانه عمومی ما به سامانه مدیریت آنلاین متصل شده‌اند. همچنین یک شبکه کتابخوانان حرفه‌ای برای علاقه‌مندان به کتاب در سطح کشور وجود دارد که 24 هزار و 297 خوزستانی عضو این شبکه هستند.

 سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان بیان کرد: برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی به صورت مکتوب و اینترنتی و همچنین فعال‌سازی کانون‌های ادبی از دیگر فعالیت‌‌های ما بوده است.

 او با اشاره به توجه به مساله کتاب و کتابخوانی در کودکان و نوجوانان گفت: در کتابخانه‌های عمومی استان 90 بخش مستقل برای کودکان و نوجوانان ایجاد کرده‌ایم و در 33 کتابخانه نیز در کنار مجموعه کتابخانه فضاهایی را برای آن‌ها ایجاد کرده‌ایم. در مجموع ما 252 هزار و 577 جلد کتاب مختص کودک و نوجوان داریم و تاکنون 50 هزار و 607 نفر از کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه هستند.

 کوهی‌رستمی ادامه داد: ما سعی کرده‌ایم که فعالیت‌هایمان را بر اساس معیار پژوهش اجرا کنیم. لذا از سال 91 توانستیم کد پژوهشی بگیریم و در سال 91 پنج طرح پژوهشی را اجرا کردیم که الان قرار است از نتایج آن‌ها در فعالیت‌هایمان استفاده کنیم. برای سال 92 نیز پنج طرح پژوهشی را اجرا کردیم و برای سال 93 نیز طرح‌های پژوهشی ما تبیین شده‌اند.

 او با اشاره به هفته کتاب‌خوانی گفت: از 24 تا 30 آبان 93 بیست و دومین هفته کتاب‌خوانی آغاز می‌شود که برنامه‌های خوبی را برای این هفته برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا بتوانیم فضای خوبی را ایجاد کنیم.

 وی‌ با اشاره به این که برنامه‌های ما در سه سطح استان، شهرستان و کتابخانه اجرا می‌شوند گفت: از جمله برنامه‌های ما افتتاح دو باب کتابخانه عمومی،  عضویت رایگان مردم در کتابخانه‌ها، کلنگ‌زنی یک کتابخانه در روستای غیزانیه، برگزاری مسابقات اینترنتی و مکتوب، به صدا درآوردن زنگ کتاب‌خوانی در همه مدارس استان و همچنین برنامه وقف کتاب  در 30 آبان در مصلی اهواز است.[ چهارشنبه 21 آبان 1393 ] [ 09:26 ق.ظ ] [ پورموسوی ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه